Pricing

Ovens to Betsy’s meal plans start at $150 plus groceries. Cost includes client consultation, menu planning, food preparation, packaging, containers and delivery. The following are some popular options, but I’m happy to customize a meal plan to your needs.

Option #1

3 entrées/2 portions each plus a salad or soup/4 portions each; 6 meals total. Entrées come with 1 side. Feeds a single person for 6 days or a couple for 3 days.

$150 plus groceries

Option #2

4 entrées/3 portions each plus a salad or soup/6 portions each; 12 meals total. Entrées come with 1 side. Feeds a family of 3 for 4 days, or a single person for 12 days.

$250 plus groceries

Option #3

5 entrées/4 portions each plus a salad or soup/8 portions each; 20 meals total. Entrées come with 1 side. Feeds a family of 4 for 5 days or a couple for 10 days.

$400 plus groceries

Note: I provide disposable microwavable and oven-proof containers. If you would like Pyrex or similar glass containers, I will consult with you to determine the best size and quantity to purchase.