Pricing

Ovens to Betsy’s meal plans start at $180. I also offer a salad of the week for $5/portion (2-portion minimum) and a burrito of the week for $50 for 8 burritos (they freeze well!). Cost includes client consultation, menu planning, food preparation, packaging and containers. Groceries and sales tax will be added, and a $20 delivery fee will be charged on orders under $300.

The following are some popular options, but I’m happy to customize a meal plan to your needs.

Option #1

3 entrées/2 portions each; 6 meals total. Entrées come with 1 side. Feeds a single person for 6 days or a couple for 3 days.

$180 plus groceries

Option #2

4 entrées/3 portions each; 12 meals total. Entrées come with 1 side. Feeds a family of 3 for 4 days, or a single person for 12 days.

$288 plus groceries

Option #3

5 entrées/4 portions each; 20 meals total. Entrées come with 1 side. Feeds a family of 4 for 5 days or a couple for 10 days.

$440 plus groceries

Note: I use eco-friendly compostable or recyclable containers.